Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPobyt cudzoziemców

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 16:02:30
białoruś, praca, świadczenia socjalne, zawody

Cudzoziemcy mogą przebywać lub zamieszkiwać na Białorusi czasowo lub na stałe.

Zasady pobytu cudzoziemców na terenie Białorusi reguluje Ustawa z 4 stycznia 2010 r. nr 105-Z „O statusie prawnym cudzoziemców oraz bezpaństwowców w Republice Białoruś”. 

Jako czasowy klasyfikowany jest pobyt cudzoziemca, który przebywa na Białorusi do 90 dni w roku kalendarzowym od dnia pierwszego wjazdu na Białoruś oraz który nie posiada pozwolenia na pobyt czasowy lub stały. Cudzoziemiec, który przybywa na Białoruś czasowo, ma obowiązek w ciągu 5 dni roboczych od dnia wjazdu zgłosić się do właściwego, rejonowego wydziału ds. obywatelstwa i migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RB, aby zarejestrować swój pobyt pod określonym adresem. Obowiązek rejestracji nie dotyczy cudzoziemca, która mieszka w hotelu, sanatorium itp.

Rejestrować nie muszą się cudzoziemcy, którzy przybyli na Białoruś w czasie dni wolnych od pracy lub w dni świąteczne, a także cudzoziemcy, którzy przebywają na Białorusi nie dłużej niż pięć dni.

Pozwolenie na pobyt czasowy na Białorusi wydaje się cudzoziemcom, którzy:

  • przybyli w celu podjęcia pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej – wydaje się na czas ich pobytu na okres nieprzekraczający roku z możliwością przedłużenia
  • posiadają na własność mieszkanie na Białorusi – na okres nieprzekraczający roku z możliwością przedłużenia

Pozwolenie na pobyt stały na Białorusi wydaje się cudzoziemcom, którzy są:

  • pracownikami o specjalności poszukiwanej przez firmy na Białorusi
  • inwestorami zagranicznymi, którzy zainwestowali w obiekty działalności inwestycyjnej na terenie Białorusi co najmniej 150 tys. euro.