Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja znaku towarowego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 16:10:05
białoruś, certyfikaty, licencje

Na Białorusi zdarzają się pirackie przejęcia znaku towarowego, polegające na zgłoszeniu do rejestracji znaku zagranicznego partnera handlowego.

Rejestracją znaków towarowych zajmuje się urząd patentowy Republiki Białoruś – Natsionalnyi Tsentr Intellektualnoi Sobstvennosti. Procedura rejestracji jest podobna jak w Polsce, ale nie taka sama. Nie ma w niej np. elementu konsultacji w formie ogłoszenia w mediach przed wydaniem certyfikatu. Zgłoszenia znaku do rejestracji może dokonać osoba fizyczna lub prawna. Procedura rejestracji znaku towarowego trwa od sześciu miesięcy do kilku lat. Znak rejestruje się na 10 lat z możliwością przedłużenia o kolejną dekadę.

Do rejestracji znaków zagranicznych potrzebny jest jako pośrednik rzecznik patentowy. Na podstawie pełnomocnictwa polskiego właściciela znaku (wystarczy pełnomocnictwo na druku firmowym z pieczątką, bez konieczności potwierdzenia u notariusza lub w innych instytucjach) dokonuje on zgłoszenia znaku w wymaganej formie. Odpłatność za usługi rzecznika wynosi około 100-200 dolarów.

Wykaz rzeczników znajduje się na stronie internetowej:

http://belgospatent.org.by/index.php?option=com_content&view=article&id=136&Itemid=54.

Na Białorusi zdarzają się pirackie przejęcia znaku towarowego, polegające na zgłoszeniu do rejestracji znaku zagranicznego partnera handlowego. Takie działanie ma na celu czerpanie korzyści majątkowych w momencie ustania kontaktów z dostawcą towarów. Ponieważ zarejestrowanie znaku na siebie skutkuje blokowaniem dostaw przez inny podmiot, niż posiadający prawo używania znaku, to ewentualny dostawca czy kupujący może importować dany towar tylko po uzgodnieniu warunków z właścicielem znaku.

W przypadku bezprawnego zarejestrowania znaku przez inną osobę należy przeprowadzić procedurę anulowania. Jest ona długotrwała - trwa nawet do roku lub więcej. Dopiero po jej pozytywnym zakończeniu prawowity właściciel może ubiegać się o rejestrację swojego znaku towarowego.

Szczegółowe informacje o ochronie znaku można znaleźć na stronie internetowej urzędu patentowego:

http://www.belgospatent.org.by/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=88.

W celu ochrony interesów producenta lub dostawcy wskazane jest zarejestrowanie znaku towarowego oraz grupy towarów, przewidzianych do dostawy do Białorusi, przed rozpoczęciem dostaw.