Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuObligatoryjne potwierdzenie zgodności

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 16:14:27
białoruś, certyfikaty, licencje

W przypadku wwozu do obszaru celnego Białorusi towaru podlegającego obligatoryjnemu potwierdzeniu zgodności, organom celnym trzeba przedstawić, razem z deklaracją celną, certyfikat zgodności lub deklarację zgodności.

W umowach (kontraktach) zawieranych na dostawę do Białorusi towaru, podlegającego obligatoryjnemu potwierdzeniu zgodności, powinno być przewidziane przeprowadzenie takiego potwierdzenia dla dostarczanego towaru.

Tryb wwozu do obszaru celnego Białorusi towarów podlegających obligatoryjnemu potwierdzeniu zgodności, ustalany jest przez Państwowy Komitet Celny RB i Państwowy Komitet Normalizacji RB. Wykaz obowiązujących technicznych aktów normatywnych dostępny jest na stronie http://www.tnpa.by/. Przepisy techniczne Unii Celnej można sprawdzić na stronie: http://www.tsouz.ru/db/techreglam/Pages/tecnicalreglament.aspx, a certyfikacji towarów można dokonać w akredytowanych organizacjach ds. certyfikacji (ich wykaz dostępny jest pod linkiem: http://www.bsca.by/Ru/reestr-akkr-organ/).

 

Certyfikacja materiałów i usług budowlanych

 

Regulamin Techniczny RB ТР 2009/013/BY „Budynki i budowle, materiały budowlane i produkty. Bezpieczeństwo” zawiera wykaz wyrobów i usług budowlanych, które wymagają potwierdzenia zgodności (obowiązkowej certyfikacji albo deklaracji) http://pravo.by/main.aspx?guid=3871&p0=C20901748&p2=%7bNRPA%7d. Szczegółowe informacje na temat warunków certyfikacji można uzyskać w Gosstandart RB (http://gosstandart.gov.by/pl-PL/contacts-info.php).

W celu wsparcia polskiego biznesu 23 lutego 2009 r. zostało podpisane Porozumienie o współpracy” między Państwowym Komitetem Standaryzacji Republiki Białorusi i Polsko-Białoruską Izbą Handlowo-Przemysłową w Warszawie. Dotyczy ono m.in. kwestii:

  • informacyjnych
  • szkoleniowych
  • popularyzacyjnych
  • konsultacyjnych

Porozumienie pomaga polskim przedsiębiorcom, zainteresowanym współpracą gospodarczą z Białorusią, uzyskiwanie bezpośrednio informacji dotyczących normalizacji technicznej, standaryzacji i certyfikacji.

Przykładowo, aby uzyskać odpowiedź na pytania o zasady normalizacji, trzeba przesłać zapytanie do Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Warszawie na adres e-mail: info@pbihp.pl. Izba prześle je następnie do odpowiedniego koordynatora Goostandartu RB, a ten udzieli odpowiedzi na stronie internetowej instytucji (http://www.gosstandart.gov.by/) w zakładce „Pytanie-Odpowiedź”. Odpowiedź Gosstandartu ma moc oficjalnej interpretacji.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Adhesive tapes with print

We produce packaging tapes with print in wholesale and retail quantities (from 72 rolls).
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Farby i lakiery, Pestycydy, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny, Poligraficzne Zobacz ofertę

FreeDOM modern holiday homes | Nowoczesne domy letniskowe FreeDOM

FreeDOM is a modern 35 m2 holiday home, the construction of which was based on a structure made o...
Polska - GDAŃSK 2020-10-19 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Gotowe prefabrykowane domy energooszczędne

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, jest coraz bardziej popularne wśród osób marzących o zami...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert