Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo warto wiedzieć – informacje praktyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 14:58:43
białoruś, mińsk, ludność

Na Białorusi czas nie jest zmieniany na letni. Urzędy i instytucje pracują tu od godziny 9:00 do 18:00 z godzinną przerwą na obiad (od 13:00 do 14:00).

Latem między Polską a Białorusią różnica czasu wynosi godzinę (gdy w Polsce jest 9:00, na Białorusi jest 10:00), a zimą różnica zwiększa się do dwóch godzin (gdy w Polsce jest 9:00, na Białorusi jest 11:00).

Praca w zakładach o ruchu ciągłym trwa całą dobę, łącznie z sobotami i niedzielami (np. remonty ulic i miejsc o dużym natężeniu ruchu).

Duże sklepy (domy towarowe) są otwarte od 9:00 do 21:00 (również w soboty i niedziele), ale w poniedziałek niektóre placówki handlowe są zamknięte.

Przy zakupach powszechnie przyjęte jest wyrażanie wagi w gramach, a nie w dekagramach.

 

Wizy, granice

 

Zasady przekraczania polsko-białoruskiej granicy reguluje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o ruchu osobowym.

Dla Polaków odwiedzających Białoruś przewiduje ona obowiązek uzyskania wizy. W Polsce wydawaniem białoruskich wiz zajmuje się Ambasada Republiki Białoruś w Warszawie, Konsulaty Generalne w Białymstoku i Gdańsku, Konsulat w Białej Podlaskiej oraz sezonowy punkt konsularny w Augustowie.

Aby otrzymać wizę należy złożyć następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie wizy
  • zdjęcie typu „paszportowe” o wymiarach 35x45, nie starsze niż sześć miesięcy
  • paszport
  • opłatę konsularną za rozpatrzenie wniosku wizowego

Szczegóły można znaleźć na stronie Ambasady Republiki Białoruś: http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/visas

Starając się o prywatną wizę krótko- lub długoterminową wielokrotnego przekroczenia granicy, dodatkowo trzeba okazać oryginał zaproszenia od osoby zapraszającej, wystawionego przez urząd paszportowy. Natomiast w przypadku służbowej wizy krótkoterminowej wielokrotnego przekroczenia granicy dodatkowo należy złożyć podanie od firmy białoruskiej i kontrakt.

Konsul może zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających dane zawarte we wniosku wizowym oraz zaprosić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę w celu złożenia dodatkowych wyjaśnień.

Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy należy składać nie wcześniej niż trzy miesiące przed zaplanowaną podróżą. Nie przyjmuje się dokumentów nadesłanych do Konsulatów faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną.

W trybie normalnym na wizę oczekuje się pięć dni roboczych, a w trybie ekspresowym – 48 godzin.

Wizę białoruską można także otrzymać po przylocie na międzynarodowym lotnisku Mińsk-2, w punkcie konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych (nr tel. punktu wizowego +375 17 297 20 58).

Taryfa opłat konsularnych znajduje się na stronie: http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/visas/taryfa/

Na Białorusi trudno przedłużyć wizę. Można to zrobić jedynie w Mińsku, w departamencie konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polak, który planuje przebywać na Białorusi dłużej niż pięć dni roboczych, musi zameldować się w Wydziale do Spraw Obywatelstwa i Migracji MSW. Od meldunku pobierana jest opłata skarbowa.