Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 14:55:48
białoruś, mińsk, ludność

Prezydent, będący głową państwa, wybierany jest w powszechnym głosowaniu na pięcioletnią kadencję. Od lipca 1994 r. stanowisko to piastuje Alaksandr Łukaszenka.

 

 

Alaksandr Łukaszenka w wyniku referendum z 1996 r. pozostał u władzy, a bieg jego kadencji rozpoczął się od nowa. W 2001 r. został wybrany na kolejną kadencję, a dzięki referendum z 2004 r., w wyniku którego znowu zmieniono konstytucję, prezydent Łukaszenka zapewnił sobie możliwość ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich w 2006 r. Te również zakończyły się zwycięstwem Łukaszenki, który - według Centralnej Komisji Wyborczej - uzyskał 82,6 proc. głosów. Kolejne wybory odbyły się 19 grudnia 2010 r. i ponownie wygrał je Łukaszenka, zdobywając - jak podawała Centralna Komisja Wyborcza - 79,67 proc. głosów. Tym samym po raz czwarty został prezydentem Białorusi.

Władzą ustawodawczą Białorusi jest dwuizbowy parlament – Zgromadzenie Narodowe (Natdionalnoje Sobranie) składające się z Rady Republiki (Sovet Respubliki) i Izby Przedstawicieli (Palata Predstaviteley).

Rada Republiki liczy 64 członków, z których ośmiu jest mianowanych przez prezydenta, a 56 wybieranych pośrednio przez deputowanych lokalnych rad na 4-letnią kadencję. Izba Przedstawicieli liczy 110 członków.

Sąd Konstytucyjny bada zgodność aktów normatywnych z konstytucją, a Prokuratura Generalna czuwa nad właściwym trybem wykonania aktów normatywnych. Sędziowie Sądu Najwyższego są mianowani przez prezydenta, a Sądu Konstytucyjnego – przez prezydenta i Izbę Przedstawicieli (po połowie).

Realizację budżetu państwa, zarządzanie własnością państwową i politykę finansowo-podatkową nadzoruje Komitet Kontroli. Władzę wykonawczą sprawuje zaś Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera, mianowanego przez prezydenta. Obecnie stanowisko premiera piastuje Michaił Miasnikowicz. Rząd podlega nadzorowi ze strony prezydenta i parlamentu.

Władzę w terenie sprawują lokalne komitety wykonawcze.