Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŁukaszenka: niełatwa sytuacja gospodarcza

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 15:02:59
białoruś, gospodarka, inflacja

Sytuacja gospodarcza Białorusi jest niełatwa, ale też nie krytyczna - ocenił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

"Mamy w gospodarce sytuację niełatwą, ale nie krytyczną" – oznajmił Łukaszenka. Podkreślił, że na Białorusi poważnie odbiły się sankcje wprowadzone przeciw Rosji, gdzie bardzo dały się odczuć negatywne konsekwencje dewaluacji rubla rosyjskiego oraz spadku cen ropy.

Przyznał, że to "bardzo źle", iż Białoruś zbyt powoli dywersyfikowała swoją gospodarkę i eksport. "Ponad połowę tego, co produkujemy, sprzedajemy, i tym samym jesteśmy zależni od zewnętrznych rynków. Nie zdążyliśmy wystarczająco daleko odejść od rynku Rosji, rynku postsowieckiego i przejść na inne" – powiedział prezydent.

Jego zdaniem byłoby dobrze, gdyby Białorusi udało się w 2015 roku obniżyć inflację do poziomu 12-15 proc., a w 2016 roku do poziomu jednocyfrowego.

W styczniu i lutym 2015 r. inflacja wyniosła 4,1 proc. w porównaniu z grudniem 2014 r. Białoruski Bank Narodowy prognozował, że w całym 2015 roku wyniesie 18 proc. z marginesem 2 pkt proc. Byłaby więc wyższa od ubiegłorocznej (16,2 proc.).

"Jeśli chodzi o rezerwy walutowe, bardzo trudno je obecnie zwiększyć. To ogromnie istotne, by ich nie stracić i nie zmniejszać" – dodał Łukaszenka.

Według stanu z 1 marca 2015 roku rezerwy walutowe Białorusi wynosiły 4,65 mld dol. przy zobowiązaniach związanych z obsługą zadłużenia zagranicznego wynoszących 3,8 mld dol.

Pod koniec marca 2015 r. Białoruś spłaciła 75,9 mln dol. jako ostatnią transzę kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wiceminister finansów Maksim Jermałowicz powiedział, że Białoruś liczy na nowy kredyt MFW. Szef misji Funduszu David Hoffman zastrzegł jednak, że aby Białoruś mogła realizować nowy program MFW, powinna przeprowadzić szereg głębokich reform strukturalnych.

Łukaszenka w wywiadzie dla Bloomberga ocenił jednak, że Białorusini rozumieją, iż najważniejszym priorytetem jest dla nich pokój. "Co z tego, że będziemy trochę biedniejsi niż inni. Nie mamy tyle zasobów, żeby być bogaci. Ale będziemy żyć w pokojowym państwie, gdzie dzieci i starcy nie będą umierać od odłamków i kul" – powiedział.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert