Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolityka gospodarcza

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 23:26:55
polska, białoruś

Rząd określa system gospodarczy jako „społecznie zorientowaną gospodarkę rynkową”. W rzeczywistości jednak gospodarka rynkowa jest słaba, a w zarządzaniu gospodarką dominuje państwo. Statystycznie ok. 53% własności w gospodarce stanowi własność państwowa, jednak po bliższym przyjrzeniu się strukturze własności prywatnej zobaczymy, że w zdecydowanej większości spółek akcyjnych, uznawanych za prywatną firmę własności, udziały ma państwo. Dominacja własności państwowej powoduje, że 75% PKB wytwarzają przedsiębiorstwa będące własnością publiczną. Reformy gospodarcze są słabo zaawansowane. Dominującą formą własności w przemyśle i rolnictwie są spółki akcyjne, których akcjonariuszami są banki, inne spółki oraz państwo.

Rząd określa system gospodarczy jako „społecznie zorientowaną gospodarkę rynkową”. W rzeczywistości jednak gospodarka rynkowa jest słaba, a w zarządzaniu gospodarką dominuje państwo. Statystycznie ok. 53% własności w gospodarce stanowi własność państwowa, jednak po bliższym przyjrzeniu się strukturze własności prywatnej zobaczymy, że w zdecydowanej większości spółek akcyjnych, uznawanych za prywatną firmę własności, udziały ma państwo. Dominacja własności państwowej powoduje, że 75% PKB wytwarzają przedsiębiorstwa będące własnością publiczną. Reformy gospodarcze są słabo zaawansowane. Dominującą formą własności w przemyśle i rolnictwie są spółki akcyjne, których akcjonariuszami są banki, inne spółki oraz państwo. W kwietniu 2008 roku Rząd uczynił pierwsze kroki w kierunki liberalizacji rynku papierów wartościowych, w planach jest przyjęcie ustawy o hipotece.
Klimat dla inwestycji jest dość niekorzystny ze względu na skomplikowane i często zmieniane prawo, czasochłonne procedury rejestracyjne. Prywatna własność ziemi nie jest dozwolona.
Rząd Białorusi podejmuje jednak działania mające na celu polepszenie klimatu inwestycyjnego: w 2005 roku wszedł w życie dekret „Państwowy program odrodzenia i rozwoju wsi na lata 2005 – 2010”. W 2008 roku zniesiono zasadę „Złotej akcji”, przyjęto program rozwoju biznesu w miejscowościach o ludności do 50 tys. mieszkańców przewidujący szereg ulg dla inwestorów. Programy te nie wprowadzają jednak zasadniczych zmian w polityce gospodarczej państwa.
Białoruś ubiega się o przyjęcie do WTO, na razie jednak trudno przewidzieć termin wejścia Białorusi do tej organizacji. Z pewnością przystąpienie do WTO ułatwiłoby wymianę handlową z tym krajem.