Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProblemy polskich przedsiębiorców i inwestorów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-09 15:48:14
białoruś, gospodarka, biznes

Polscy przedsiębiorcy działający na rynku białoruskim wśród powodów zmniejszenia eksportu na Białoruś wymieniają przede wszystkim wysoki stopień ryzyka związanego z inwestowaniem w tym kraju. Chodzi tu zarówno o ryzyko prawne, jak i ekonomiczne i polityczne.

 • Czynniki polityczne i gospodarcze – od 1996 r. Republika Białorusi aktywnie realizuje program strukturalnych reform politycznych i gospodarczych, których celem jest zmiana gospodarki w kierunku rynkowej, z elementami socjalnymi oraz podniesienie poziomu życia Białorusinów. Nie ma jednak żadnych gwarancji, że reformy te nie zostaną nagle przerwane, podobnie jak i pewności, że wyznaczone przez państwo cele szybko zostaną osiągnięte. Reformy są realizowane dość wolno, niedostateczne są także kroki zmierzające do wykorzystania inicjatywy i potencjału sektora prywatnego. W ten sposób brak zaufania do „dnia jutrzejszego” często powoduje, że potencjalni inwestorzy rezygnują z realizacji swoich projektów inwestycyjnych na Białorusi.
 • Stosunki międzynarodowe – przez długi czas stosunki między Republiką Białorusi a Unią Europejską nie rozwijały się najlepiej, szczególnie że UE wprowadzała restrykcje wobec Mińska. W 2009 r. relacje nieco się poprawiły, Białoruś została nawet zaproszona do programu „Partnerstwo Wschodnie”. Nie ma jednak gwarancji, że to polepszenie relacji utrzyma się, a ewentualne różnice poglądów nie wpłyną na współpracę podmiotów gospodarczych Białorusi i Unii Europejskiej.
 • Kursy walut zagranicznych i regulacje walutowe – kurs rubla białoruskiego wobec koszyka walut obcych charakteryzuje się dość dużą niestabilnością, w związku z czym rząd zmuszony jest do stosowania specjalnych środków do regulowania walutowego, często utrudniających zrealizowanie transakcji handlu zagranicznego z rezydentami Republiki Białorusi.
 • Ustawodawstwo – według inwestorów zagranicznych znaczne problemy powstają w związku ze zrozumieniem, interpretacją i stosowaniem prawa białoruskiego. To powoduje, że podmioty gospodarcze często zmuszane są do działania bez zrozumienia wymogów państwa oraz trybu relacji z nim. Problem ten najczęściej sprowadza się do kwestii opodatkowania i bodźców podatkowych, w ustaleniu których można spotkać niejednoznaczną interpretację i sprzeczność w stosunku do istniejących aktów prawnych.

 • Korupcja – to dosyć poważny czynnik odstraszający zagranicznych inwestorów.

  Prawo
 • Prawo gospodarcze - jest niestabilne, przepisy są często anulowane lub wprowadzane nowe, znacznie zmieniające ukształtowane dotychczas metody współpracy z białoruskimi podmiotami gospodarczymi.
 • Brak gwarancji ochrony mienia inwestorów zagranicznych – bez względu na to, że Kodeks inwestycyjny Białorusi określa gwarancje praw własności inwestorów zagranicznych, każdy inwestor za gwarancję polityczną dla własnego kapitału uważa tylko zgodę samego prezydenta RB na realizację projektu inwestycyjnego.
 • Brak płatności – problem nie wywiązywania się z płatności przez podmioty białoruskie jest bardzo istotny. Miejscowe prawo nie przewiduje mechanizmów, pozwalających określić stan finansowy przyszłego partnera, ocenić możliwości wywiązania się przez niego z podjętych zobowiązań czy uzyskać informacje o majątku potencjalnego partnera dla zabezpieczenia zobowiązań, przyjętych w ramach umowy handlowej. Odzyskanie należności czasami jest problematyczne nawet, gdy kontrahent posiada orzeczenie sądu.
 • Rozpatrywanie sporów – przy rozpatrywaniu sporów w zakresie handlu zagranicznego białoruskie sądy państwowe, nawet przy istnieniu dowodów niezaprzeczalnego niewykonania zobowiązań ze strony białoruskiego kontrahenta, skłonne są do wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów procesowych dla obrony interesów strony białoruskiej. W sądach państwowych praktycznie niemożliwe jest wyegzekwowanie odsetek za niewykonanie lub przeterminowaną realizację płatności, jeżeli podstawowe zobowiązanie wyrażone jest w walucie obcej. Sędziowie aktywnie stosują prawo zmniejszenia umownej grzywny itp.
   

Zagraniczne podmioty gospodarcze zawierają w umowie z białoruskim kontrahentem możliwość rozstrzygania sporu przez sąd trzeciego państwa. Nie podejrzewają jednak, że nie zawsze istnieje możliwość wykonalności orzeczeń sądów zagranicznych w Republice Białorusi. Trudności wynikają również podczas rozpatrywania sporów z udziałem organów państwowych Republiki Białorusi, ponieważ sądy białoruskie niezwykle rzadko uwzględniają pozwy wobec organów podatkowych, celnych i innych.
 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert