Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKiedy Białoruś w WTO?, styczeń 2012

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 22:44:40
polska, białoruś

Opóźnienie Białorusi na drodze wejścia do WTO grozi poważnymi problemami w dalszej współpracy w ramach WOG. Dlatego Moskwa jest skłonna pomóc Białorusi w szybszej integracji ze światowym handlem.

Opóźnienie Białorusi na drodze wejścia do WTO grozi poważnymi problemami w dalszej współpracy w ramach WOG. Dlatego Moskwa jest skłonna pomóc Białorusi w szybszej integracji ze światowym handlem.

Rosja jest już członkiem WTO, Kazachstan może wejść do WTO jeszcze w tym roku. Ponieważ w tym biegu Białoruś ma duże opóźnienia, jest ona bardziej niż pozostałe kraje WOG zainteresowana ochroną swojego rynku. Taki stan jawnie nie współgra z integracyjnymi ambicjami Kremla. Żeby Białoruś nie stała się najsłabszym ogniwem ugrupowania, Moskwa jest gotowa udzielić Białorusi wszechstronnej pomocy. W dniu 19 grudnia 2011 roku strony podpisały odpowiednie memorandum.

Dokument przewiduje pomoc techniczną, jak i w zakresie „zobowiązań systemowych". Pomoc będzie polegać na maksymalnej harmonizacji pod względem sensu i interpretacji zobowiązań Białorusi, ze zobowiązaniami przyjętymi przez Rosję przy akcesji do WTO, w kwestiach będących w kompetencji Unii Celnej lub mających znaczenie dla funkcjonowania WOG.
Poza tym strony będą współdziałać z członkami WTO w zakresie wykonania zobowiązań taryfowych Białorusi wobec WTO na poziomie odpowiednich parametrów rosyjskich i kazachstańskich. Dokument stanowi także o „niedopuszczalności pogorszenia warunków wzajemnego handlu w związku z przystąpieniem do WTO".

W zasadzie WOG i WTO nie wykluczają się wzajemnie. UC i WOG były budowane na zasadach WTO, i na tychże zasadach jest zbudowana baza prawno-traktatowa ugrupowania, Jednak te zasady mając zadziałać dopiero w 2012 roku i na razie nie jest jasne, jak będzie to wyglądało w praktyce. Jednocześnie jest oczywiste, że przystąpienie Rosji do WTO w perspektywie średnioterminowej doprowadzi do obniżenia poziomu ochrony taryfowej wspólnego rynku dla całego szeregu towarów. O ile jednak Rosja wstępując do WTO już uzgodniła poziom ochrony taryfowej, to Białoruś będzie musiała w tym zakresie zharmonizować swoje taryfy z rosyjskimi. Oznacza to, że na szereg pozycji towarowych Białoruś będzie musiała obniżyć taryfy. W szczególności, nie będąc jeszcze członkiem WTO, w ciągu najbliższych 7 lat, Białoruś jest zobowiązana do obniżenia ogólnego poziomu ochrony taryfowej z 10,7% do 8%.

Białoruś już dostała od Rosji listę ok. 2,5 tys. pozycji, na które będzie musiała obniżyć taryfy.
Są tam także czułe dla Białorusi pozycje, co wzbudza niepokój władz. Jak powiedział w dniu 15 grudnia 2011 roku premier M. Miasnikowicz, w 2011 roku Białoruś była w unikalnej sytuacji, „polegającej na zbiegu trzech czynników: wzrostu popytu w krajach członkowskich UC, sprzyjającego eksportowi kursu rubla białoruskiego, i wspólnego runku z wysoką ochroną taryfową. Okno możliwości szybko się zamknie. Mamy maksymalnie bieżącą pięciolatkę. Kto nie zdąży, będzie skazany na niepowodzenie".

W związku z przystąpieniem do WTO Rosji, już taryfy na wiele pozycji towarowych są niższe, niż przed przystąpieniem Białorusi do UC. To oczywiście zmniejsza konkurencyjność Białoruskich wyrobów na rynku WOG. Przystąpienie Rosji do WTO oznacza otwarcie swojego rynku dla importu towarów, które nieuchronnie dotrą i do Białorusi. Jednak Białoruś nie będzie mogła ochronić swojego rynku wysokimi cłami, ponieważ ustawodawstwo UC przewiduje priorytet prawa WTO.

Niedawno prezydent A. Łukaszenko polecił rządowi opracowanie nowego programu rozwoju przemysłu. Program ma uwzględniać ustanowienie przez przedsiębiorstwa białoruskie kontaktów kooperacyjnych z działającymi na obszarze WOG korporacjami transnarodowymi, oraz z rosyjskimi i kazachstańskimi przedsiębiorstwami, i uwzględniać przewagę ogromnego jednolitego rynku w tworzeniu nowych zakładów. Pod naciskiem okoliczności zewnętrznych, białoruskie władze zaczęły myśleć o kooperacji z korporacjami transnarodowymi, jednak chyba nie zdają sobie sprawy z tego, że realizacja tego zadania będzie wymagać poważnych reform gospodarczych, szczególnie w zakresie prawa własności. A prywatyzacja dużych zakładów zawsze była tabu dla władzy - takie obiekty na razie były sprzedawane tylko za zgodą prezydenta.

Białoruś próbuje zintegrować się ze światowym handlem od 1993 roku, jednak w 2005 roku negocjacje praktycznie ustały. W 2009 roku, kiedy ogłoszono „wejście do WTO trójką" (z Rosją i Kazachstanem w ramach UC), Białoruś trzymała się tej idei. Jednak niedługo potem Rosja i Kazachstan kontynuowały swoją drogę do WTO w formacie indywidualnym. Obecnie Białoruś liczy, że przystąpienie do WTO Rosji ułatwi jej to zadanie. Do końca 2011 roku strona białoruska planowała przedstawić informację dla grupy negocjacyjnej, i już w styczniu zaktywizować proces akcesyjny.

 

18.01.2012.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert