Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRząd planuje opóźnić termin wprowadzenia krajowych standardów certyfikacji m.in. dla elektroniki przy imporcie do RB

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katy Chouneiko | 2017-01-18 12:53:03
certyfikacja, agd, rtv, elektronika


Białoruska Agencja Informacyjna (BelaPAN) poinformowała o otrzymaniu kopii projektu Rozporządzenia, w którym Rząd planuje przeniesie terminu wprowadzenia krajowych/nacjonalnych (niezależnych od EaUG) zasad certyfikacji m.in. elektroniki przy wwozie na terytorium Białorusi z dnia 1 lutego na 1 września br.
Byłaby to poprawka do Rozporządzenia Rady Ministrów Republiki Białoruś z dnia 21.10.2016 r. nr 849 „O niektórych kwestiach potwierdzenia zgodności w krajowym systemie zgodności Republiki Białoruś” http://www.government.by/upload/docs/filefb95fa93856c69ac.PDF Pełny wykaz produkcji/usług podlegających nowym regułom certyfikacji można znaleźć na stronie http://www.government.by/upload/docs/filef50d5a35911e9540.PDF

BelaPAN powołuje się na głosy przedsiębiorców, którzy przekonują, że nawet okres 7 miesięcy nie wystarczy, aby producenci mogli poddać się procedurze i wyrobić taki certyfikat. Przedstawiciele firm, importujących do RB sprzęt światowych marek, twierdzą, że zagraniczni producenci jeszcze nie rozpoczęli procesu certyfikacji swoich produktów wg nowych białoruskich standardów.

Firmy branży, których krajowa certyfikacja dotyczy - nie tylko nie chcą ponosić dodatkowych kosztów ale też nie rozumieją, w jaki sposób ją przeprowadzić, - Rozporządzenia rządu zawiera bowiem linki do norm bezpieczeństwa technicznego (STB), których do tej pory brak w ogólnym dostępie, informuje BelaPAN.

 

Źródło: http://belapan.com/archive/2017/01/17/884233/