Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBiałoruś i Chiny planują utworzenie wspólnego funduszu inwestycyjnego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Katy Chouneiko | 2016-07-22 14:44:29
ministerstwo finansów rb, citic group, budownictwo


Białoruś i Chiny planują utworzenie funduszu inwestycyjnego z kapitałem 50 mln USD. Taka decyzja została zapisana w memorandum pomiędzy Ministerstwem Finansów Białorusi i firmą Citic Construction Co., Ltd po spotkaniu premiera Białorusi Andrzeja Kobiakowa z prezesem firmy Citic Group Wang Jiong - pinformowała służba prasowa rządu Białorusi.

Zakłada się, że do 1 sierpnia 2016 r. zostanie powołana grupa robocza, która przed 1 września przygotuje umowę ramową, w której będą szczegółowo określone mechanizm tworzenia, zasady funkcjonowania i zarządzania funduszem. A.Kobiakow poinformował, że głównym kierunkiem działalności funduszu w początkowej fazie będzie dofinansowanie realizowanych na Białorusi białorusko-chińskich projektów inwestycyjnych przy wsparciu chińskich banków poprzez udzielanie pożyczek i nabywanie akcji białoruskich przedsiębiorstw.

"Zakłada się, że docelowo fundusz skupi na poszukiwaniu samodzielnych projektów oraz ich pełnym finansowaniu" - powiedział A.Kobiakow.

 

Obecnie w RB z pomocą funduszy chińskich realizowane są 2 znaczące projekty - budowa fabryki samochodów osobowych "Geely" i modernizacja Orszańskiej Fabryki Lnu. Łączna kwota projektów - około 350 mln USD.

Jednocześnie 20-go lipca w Mińsku odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy centum biznesowo-hotelowego. Zleceniodawcą projektu jest firma "Interservis", która specjalizuje się w handlu produktami ropopochodnymi, a wykonawcą chiński Citic Group, który przeznaczył na realizację projektu kredyt w wysokości 120 mln USD, wydany na 8 lat przy oprocentowaniu 4,5% rocznie.