.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowy wymóg dot. przeprowadzenia ekspertyzy higienicznej przy imporcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-23 13:42:39
aktualności


WPHI w Mińsku uprzejmie informuje, że w związku z wejściem w życie (27.08.2015 r.) Uchwały Rady Ministrów Republiki Białoruś z dnia 06.08.2015 r. nr 666 „O wprowadzeniu zmian do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2012 r.  nr 156” zostały wprowadzone zmiany w procedurze administracyjnej dotyczącej przeprowadzenia ekspertyzy higienicznej szeregu pozycji importowanych towarów.

Do wykazu produkcji podlegającej takiej ekspertyzie zostały dodane niektóre artykuły AGD, chemii gospodarczej, środków czystości, szeregu artykułów motoryzacyjnych oraz inne. Najważniejszą zmianą dla biznesu wynikającą z nowej Uchwały jest obowiązek przeprowadzenia ekspertyzy higienicznej oraz uzyskania osobnego certyfikatu dla każdej dostawy (partii) towaru wwożonej na terytorium RB (w tym z Rosji).

Dotychczas przeprowadzanie takiej ekspertyzy było dokonywane jeden raz przy pierwszym imporcie danego towaru na teren kraju - kończące się wydaniem certyfikatu długoterminowego (np. na 3 lata).

Wykaz towarów podlegającej osobnej certyfikacji higienicznej od 27 sierpnia 2015 r. wg nowego Rozporządzenia:

http://sertifikat.by/news/sanitarno-gigienicheskaya-ekspertiza-produktsii-/   

 

W celu uzyskania certyfikatu ekspertyzy higienicznej konieczne jest dostarczenie protokołu z badań laboratoryjnych wydanych przez laboratoria akredytowane w ramach krajowego systemu akredytacji RB. Okres ważności takiego protokołu wynosi jeden rok od daty jego wystawienia.

 

Link do Uchwały N666 od 6 sierpnia 2015 r.: 

http://www.government.by/upload/docs/file047a01f515969415.PDF