Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZasady działalności firm budowlanych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 16:00:14
białoruś, spółki, prawo, podatki

Obowiązkowym wymogiem dla firm budowlanych na Białorusi jest uzyskanie świadectwa kompetencji technicznej oraz atestacji.

Po zniesieniu od 1 stycznia 2011 r. licencjonowania działalności budowlanej nastąpiły istotne zmiany w prawie regulującym wykonywanie prac budowlanych na Białorusi. 

 

Obowiązkowym wymogiem dla firm budowlanych jest uzyskanie świadectwa kompetencji technicznej (wydawanego na firmę) i atestacji, PAP/Jacek Turczyk

 

Działalność budowlaną regulują:

  • Regulamin Techniczny Republiki Białoruś ТР 2009/013/BY „Budynki i budowle, materiały budowlane i produkty. Bezpieczeństwo”
  • Ustawa Republiki Białoruś (w red. z 31 grudnia 2010 r.) „O wymogach oceny zgodności aktów normatywnych w dziedzinie przepisów technicznych i normalizacji”
  • Uchwała Ministerstwa Architektury i Budownictwa RB nr 17 z 10 maja 2011 r. „O ustaleniu wykazu prac i usług związanych z pracami budowlanymi”
  • Nowe Zasady w zakresie zawarcia i realizacja kontraktów na wykonanie robót budowlanych nr 875 z 30 czerwca 2011 r.
  • Zmiany w Regulaminie Technicznym, które wprowadzają obowiązkową certyfikację robót budowlanych (Rada Ministrów nr 125 z 07 lutego 2012 r.)

 

Regulamin Techniczny zawiera wykaz wyrobów i robót budowlanych, które wymagają potwierdzenia zgodności (obowiązkowej certyfikacji lub deklaracji). Wykaz dostępny jest pod linkiem: http://pravo.by/main.aspx?guid=3871&p0=C20901748&p2=%7bNRPA%7d.

Potwierdzenia zgodności mogą dokonać m.in. Stroytekhnorm (certyfikacja materiałów i robót budowlanych w RB http://www.stn.by/page.php?p=75) lub BelGIM (Białoruski Państwowy Instytut Metrologii, http://www.belgim.by/podtverjdenie_sootvetstviya/).

Wykaz akredytowanych organizacji ds. certyfikacji, które dokonują badań i wydają certyfikaty, dostępny jest na stronie Białoruskiego Centrum ds. Akredytacji: http://www.bsca.by/Ru/reestr-akkr-organ/.

Obowiązkowym wymogiem dla firm budowlanych jest uzyskanie świadectwa kompetencji technicznej (wydawanego na firmę) i atestacji. Atestacja, wydawana pracownikom, jest odpowiednikiem uprawnień budowlanych.