Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŚwiadczenie usług na Białorusi

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 16:02:30
białoruś, spółki, prawo, podatki

Firmy zagraniczne i cudzoziemcy posiadający na Białorusi status przedsiębiorcy mają prawo prowadzenia wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej pod warunkiem przestrzegania określonych zasad.

Firmy zagraniczne i cudzoziemcy posiadający w Republice Białoruś status przedsiębiorcy mają prawo prowadzenia działalności gospodarczej, która wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia (licencji). Wykaz licencjonowanych rodzajów działalności gospodarczej określa prezydent Białorusi.

 

 

Jeśli firma zagraniczna (osoba prawna lub osoba fizyczna uznana za stałego przedstawiciela organizacji zagranicznej) prowadzi działalność, która z mocy prawa Republiki Białoruś tworzy stałe przedstawicielstwo, lub otwiera rachunki w tutejszych bankach, to musi zarejestrować się w organach podatkowych.

Firmy zagraniczne mogą też działać na terytorium Republiki Białoruś poprzez otwarcie - za zgodą Ministerstwa Spraw Zagranicznych - przedstawicielstwa.

Wykonywanie przez cudzoziemców prac na zlecenie podmiotów białoruskich stanowi, zgodnie z tutejszymi przepisami - licencjonowany rodzaj działalności. Licencje w tym zakresie wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dodatkowo osoba zatrudniana powinna uzyskać zezwolenie na prawo wykonywania działalności zarobkowej na Białorusi. Zezwolenie wydaje organ ds. obywatelstwa i migracji, na wniosek pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca.

Licencjonowania nie wymaga delegowanie przez zagraniczne osoby prawne osób do prowadzenia montażu (demontażu) wyposażenia, dostarczanego na terytorium Białorusi.