Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrywatne przedsiębiorstwo unitarne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-09 16:11:15
białoruś, spółki, prawo, podatki

W myśl białoruski przepisów przedsiębiorstwo unitarne to organizacja komercyjna (osoba prawna), która nie jest właścicielem mienia ujętego w jego bilansie.

Przedsiębiorstwo takie działa na podstawie statutu zatwierdzonego przez założyciela – jedynego wspólnika przedsiębiorstwa.

 

 

Właścicielem mienia prywatnego przedsiębiorstwa unitarnego jest osoba fizyczna lub prawna – założyciel przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwu w stosunku do mienia przysługuje prawo do zarządu gospodarczego, tzn. prawo do posiadania, wykorzystania i rozporządzenia w zakresie określonym przez właściciela (art. 113, 276 K.c.).

Właściciel mienia przedsiębiorstwa unitarnego nie odpowiada za zobowiązania przedsiębiorstwa, chyba że prawo stanowi inaczej, a przedsiębiorstwo nie odpowiada za zobowiązania właściciela.

Przedsiębiorstwo nie może bez zgody właściciela sprzedać, oddać w dzierżawę, zastaw, wnieść w charakterze wkładu do spółki (towarzystwa) mienia przedsiębiorstwa lub w inny sposób nim rozporządzać (art. 276 ust. 3 K.c.).

Kierownika przedsiębiorstwa powołuje właściciel mienia.