Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRejestracja znaku towarowego na Białorusi

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Daniel Matusiak | 2015-12-17 21:15:51
polska, białoruś

Sprawami rejestracji znaków towarowych podobnie, jak w Polsce zajmuje sie urząd patentowy - Natsionalnyi Tsentr Intellektualnoi Sobstvennosti Republiki Białoruś. Procedura rejestracji znaku towarowego jest podobna, jednak nie idenyczna z polską. Nie ma w niej, np. elementu konsultacji w formie ogłoszenia w środkach masowej komunikacji przed wydaniem certyfikatu.

Sprawami rejestracji znaków towarowych podobnie, jak w Polsce zajmuje sie urząd patentowy - Natsionalnyi Tsentr Intellektualnoi Sobstvennosti Republiki Białoruś. Procedura rejestracji znaku towarowego jest podobna, jednak nie idenyczna z polską. Nie ma w niej, np. elementu konsultacji w formie ogłoszenia w środkach masowej komunikacji przed wydaniem certyfikatu.

Zgloszenia znaku do rejestracji może dokonać osoba fizyczna lub prawna.

Zdarzają się ,,pirackie przejęcia znaku", polegające na zgłoszeniu rejestracji znaku partnera handlowego zza granicy, podyktowane chęcią czerpania korzyści majątkowych na wypadek ustania kontaktów z dostawcą towarów.
Zarejestrowanie znaku na siebie skutkuje blokowaniem dostaw przez inny podmiot, niż posiadający prawa używania znaku. Oznacza to, że ewentualny dostawca czy kupujący może tylko poprzez uzgodnienie warunków (z reguły kompensata pieniężna) z aktualnym wlaścicielem znaku, dokonywać importu towaru do Białorusi.

Procedura rejestracji trwa od 6-ciu miesięcy do kilku lat.

Do rejestracji znaków zagranicznych potrzebny jest, jako pośrednik, rzecznik patentowy. Na podstawie pełnomocnictwa polskiego właściciela znaku (wystarczy pełnomocnictwo na druku firmowym z pieczątką, bez konieczności potwierdzeń u notariusza czy innych instytucji) dokonuje on zgłoszenia znaku w wymaganej formie. Odpłatność za usługi rzecznika wynosi około 100-200 dolarów.

Wykaz rzeczników znajduje się na stronie internetowej:

http://belgospatent.org.by/index.php?option=com_content&view=article&id=136&Itemid=54

Wśród tych osób jest pani Galaktionova Marina, władająca językiem polskim (tel./faks: +375 17 284 81 62, tel. kom.:+375 44 744-17-08, e-mail: galakti@tut.by ), co może być pomocne przy rejestracji, sprawdzeniu czy znak nie został już zarejestrowany, czy składaniu protestu w sprawie "pirackiego przejęcia znaku".

Znak rejestruje się na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 10 lat.

W przypadku bezprawnego zarejestrowania znaku przez inną osobę należy przeprowadzić procedurę anulowania dotychczasowego właściciela znaku.

Jest to procedura dosyć długotrwała (nawet do 1 roku i więcej) i dopiero po jej pozytywnym zakończeniu można ubiegać się o rejestrację znaku przez prawowitego jego właściciela.

Wyczerpujące informacje o ochronie znaku , w tym:

  • możliwość sprawdzenia czy dany znak jest już zarejestrowany (nie ma możliwości automatycznego sprawdzenia, jeśli znak jest w trakcie procedury rejestracji. Aby to sprawdzić konieczne jest płatne zwrócenie się do Urzędu o taką informację poprzez rzecznika);
  • system zarządzania prawami autorskimi;
  • własność przemysłowa;
  • badania patentowe

można znaleźć na stronie internetowej urzędu patentowego - Natsionalnyi Tsentr Intellektualnoi Sobstvennosti Republiki Białoruś:

http://www.belgospatent.org.by/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=88

 

Uwaga!

W celu ochrony interesów producenta czy dostawcy wskazane jest zarejestrowanie znaku towarowego oraz grupy towarów, przewidzianych do dostawy do Białorusi, przed rozpoczęciem dostaw.